Normandie är en region i Frankrike som är känd över hela världen för sin historia, kultur och gastronomi. Kanske särskilt för den berömda osten ”Camembert”, samt pilgrimsmusslor, cider och Calvados. Normandies kust är mycket varierad, med långa sandstränder, stenstränder och kalkstensklippor. Som Lägg till detta det blå havet och de alltid gröna hagarna, så har du ett landskap i en vacker färgpalett. Denna vandring tar dig till den ”blommiga kusten” mellan lyxiga Deauville och pittoreska Honfleur. På höjderna av Deauville, Mont Canisy, hittar du rester från andra världskriget. Längs vägen kan du njuta av vackra vyer över havet och Deauville. Det finns tid att upptäcka den vackra fiskebyn Honfleur och du promenerar genom skogen Bois du Breuil med bok, rododendron och ek. Vandringen avslutas vid Seine.
Du bor alla nätter på samma boende vilket gör resan behaglig och avkopplande. Vandringssträckorna är tillräckligt korta för att du ska kunna njuta av lugna eftermiddagar i Trouville, din bas under denna resa. Trouville-sur-Mer är en charmig fransk stad med vackra hus, en liten fiskehamn och lång sandstrand.
Är ni flera som vill vandra tillsammans?
Är ni minst 4 personer reser tillsammans får ni en rabatt per person om 220 kr/person.
Deauville, Trouville och Honfleur
Se pris och bokaHöjdpunkter
- Normandies historia, kultur och gastronomi
- Behagliga dagssträckor som ger möjlighet att njuta under och efter dagens vandring
- Möjligheter till bad och strandliv
- Den fina badorten Deauville
- Charmiga Honfleur och dess hamn
Turen i korthet
Dag 1: Ankomst till Trouville-sur-Mer
Dag 2: Cirkelvandring Deauville, 13 km
Dag 3: Transfer till Honfleur, vandring till Pennedepie, 9 km. Transfer till Trouville-sur-Mer.
Dag 4: Hemresa
Totalt sträcka att vandra: 22 km
Beskrivning dag för dag
Dag 1 – Ankomst till Trouville-sur-Mer
Du ankommer med tåg eller bil till den fina kustorten Trouville-sur-Mer. Du bor på samma hotell alla tre nätterna. Det gör resan behaglig då det är bekvämt att slippa packa och packa upp varje dag.
Dag 2 – Vandring till Deauville och på höjderna runt omkring staden
Efter frukost ger du dig av från hotellet i Trouville-sur-Mer och tar sikte på Deauville. Du går över floden Touques som skiljer Trouville-sru-Mer och Deauville åt. Vandringen tar dig genom Deauville med sina storslagna korsvirkeshus, lyxhotell och kasino. Efterhand som du tar dig uppåt och ut ur staden så ändras landskapet helt och du befinner dig nu på landsbygden i Normandie. Här finns hästgårdar, magnifika stugor med halmtak och även lämningar från andra världskriget. Vyerna över havet är hänförande. Vandringen tar dig tillbaka ner mot havet och den långa och breda stranden. Stranden är 3 kilometer lång och du vandrar längs den tillbaka till Deauvilles berömda strandpromenad. På strandpromenaden finns en fransk variant av “Hollywood boulevard”. Det är inte stjärnor på trottoaren, men väl namnskyltar och foton på amerikanska skådespelare som deltog i den filmfestival som anordades i staden. Nu finns också tid för strandliv och bad om du känner för det innan du vandar tillbaka till ditt hotell i Trouville-sur-Mer.
Lätt, 13 km, + 190 meter, – 190 meter
Dag 3 – Honfleur – Pennedepie
En transfer tar dig till Honfleur, impressionisternas födelseort. Det är en charmig liten stad med hamn, höga och smala hus täckta av grå skiffer, pittoreska medeltida gator, träkyrka och konstgallerier. Du vandrar genom staden för att ta dig upp till kapellet Notre Dame de Grâce. Där finns en fin utsiktspunkt över den staden och Pont de Normandie. Längs vägen passerar du fina korsvirkeshus och går igenom den vackra Bois du Breuil (Breuilskogen) med sina bokar, ekar och ormbunkar. Res hit i maj om du vill se rhodondendronbuskarna och dess blommor färga skogen lila. Vandringen avslutas vid Seines flodbankar. En transfer tar dig tillbaka till Trouville-sur-Mer.
Lätt, 13 km, + 190 meter, – 190 meter
Dag 4 – Hemresa
Idag är det dags för hemresa om du inte har valt att stanna några extra dagar i området för att besöka några av de många historiska platser som finns i Normandie. Vill du se mer av Normandie kan du också förlänga vandringsupplevelsen genom att fortsätta till Bayeux och vandringspaketet som utgår därifrån.
Vad ingår
- Boende 3 nätter inklusive frukost
- Road Book med ledbeskrivning och kartor, en bok per rum. Kan väljas bort, se ”Tillval” nedan.
- Resplan med anslutningstider och instruktioner om var hotellet är beläget
- Transfers enligt resplan
- Praktisk information
- GPX-filer
- Engelsk- och svensktalande jourservice, 24 timmar/dygn
Tillkommer
- Resan mellan Skandinavien och Trouville-sur-Mer
- Luncher och middagar
- Entrébiljetter till museum
- Reseförsäkring
- Avbeställningsskydd
- Personliga utgifter
Tillval
Extranatt
Vill du stanna en extranatt, kontakta oss för pris.
Transfer
Transfer från flygplatsen i Caen till Trouville-sur-Mer kostar cirka 2 400 kronor per bil (upp till fyra personer). Restid 1 timme.
Transfer från tågstationen i Lisieux till Trouville-sur-Mer kostar cirka 1 450 kronor per bil (upp till fyra personer). Restid 40 minuter.
Välj bort utskriven roadbook och få prisavdrag
Du kan göra ett bra val för miljön och välja bort printad roadbook. Du får den då istället digitalt. Prisavdrag 280 kr per bokat rum.
Boende
Du bor i första hand på små privatägda hotell, pensionat eller B&B. Vi bokar alltid eget rum med badrum/dusch och toalett.
Det är inte så vanligt med dubbelrum med separata sängar. Det förekommer att hotell debiterar ett tillägg för att ordna dubbelrum med separata sängar.
Det går ej att boka trebäddsrum. Är ni tre personer som reser tillsammans bokar vi in er i ett dubbelrum och ett enkelrum. Enkelrumstillägg tillkommer.
Om vi stöter på utmaningar som att vissa rumstyper inte är tillgängliga eller fullbokade boenden, återkommer vi med alternativa lösningar. Merkostnad kan förekomma.
Svårighetsgrad
- Snittvärde svårighetsgrad: 2/ 5
- Vandringen klassificeras som lätt, med relativt korta dagsetapper och inte så många höjdmeter.
- Underlaget kan vara stenigt, grusigt och löst, så vi rekommenderar en bra stabil vandringssko. Vandringsstavar kan vara bra om du känner dig osäker på underlaget.
- Vandringen går längs valdefinierade stigar, grusvägar och ibland längs mindre landsvägar (oftast i och runt byar/orter). Ibland viker du av från en led under din vandring, så du måste följa med i ledbeskrinvingen under vandringen.
- Större delen av vandringarna är välmarkerade.
- Total sträcka att vandra 22 km, fördelade på 2 vandringsdagar.
Tips om anslutningsresor
Tåg
Om du vill resa med tåg, rekommenderar vi att du kontaktar SJ, Centralens resebutik i Kalmar eller Swedish Rail. Vill du ordna resan själv kan du titta på www.interrail.se för att se hur du bokar din resa.
Flyg
Närmaste flygplatser till Trouville-sur-Mer är:
- Caen (69 km)
- Paris (230 km)
Caens flygplats ligger närmast Trouville-sur-Mer, men dit går det inga direktflyg från Skandinavien. Från Caens flygplats kan du resa med tåg/buss till Trouville-sur-Mer. Du får räkna med två byten under resan. Restid cirka 3 timmar.
Till Paris går det direktflyg från Skandinavien. Från Paris reser du med tåg, via centrala Paris, till Trouville-sur-Mer. Du får räkna med två byten under resan. Restid drygt 3 timmar.
Taxitransfer
Önskar du transfer från Lisieux tågstation eller från Caens flygplats kan vi boka det till dig. Se mer information under fliken Tillval.
Väderkalender
I Normandie säger man ofta att man kan uppleva alla fyra årstiderna på en och samma dag, och vädret kan skifta mycket snabbt när vindarna kommer in från havet. Klimatet är tempererat och maritimt. Längs kusten blåser det ofta havsbris. Havstemperaturen i juli och augusti ligger i genomsnitt på 18 °C. På våren är morgnarna svalare och eftermiddagarna i allmänhet soligare, med temperaturer på omkring 14 °C, men det kan alltid komma en regnskur. Sommaren är den soligaste tiden på året, med milda temperaturer som i genomsnitt ligger på 22 °C i augusti. På hösten kommer regnet tillbaka och temperaturerna sjunker från november och framåt. Vintrarna är ofta kalla och regniga. Det fuktiga och milda klimatet är bra för växtligheten. I maj blommar det vackert och i slutet av sommaren är växtligheten fortfarande grön eftersom det inte blir så hett så att växterna lider av torkan.
