Via Podiensis har varit en pilgrimsled i över tusen år. Under vandringen längs den första delen av leden kommer du att passera genom ett vulkaniskt landskap i Velay, över slätter och genom skogsområden, genom pittoreska byar och orörd natur och slutligen upp på Aubrac-platån innan du når denna etapps slutmål Nasbinals. Börja gärna vandringen i Le Puy med att ta de 268 stegen upp till kapellet St Michael d’Aiguilhe och beundra den fantastiska utsikten. Vandringen är lite utmanande, men du blir rikligt belönad av vacker natur och vida vyer.
Du kan vandra hela leden eller delar av den. Är det någon etapp som du inte hittar på hemsidan, som Conques – Cahors, Cahors – Lectoure eller Lectoure – Aire sur l’Adour, hör av dig så ordnar vi en vandringsresa åt dig
Vill du vandra hela Via Podiensis – här hittar du hela vandringen.
Le Puy-en-Velay – Aumont-Aubrac
Se pris och bokaHöjdpunkter
- Le Puy-en-Velay
- Kapellet St Michael d’Aiguilhe i Le Puy-en-Velay från 900-talet
- Bondens marknad på Place du Plot i Le Puy (lördagar)
- Ett variationsrikt landskap
- Pittoreska byar
- Saint Roch kapell (vid Montbonnet)
Turen i korthet
Dag 1: Ankomst till Le Puy-en-Velay
Dag 2: Le Puy-en-Velay – St Privat d’Allier, 23 km. Transfer till Monistrol.
Dag 3: Transfer Monistrol – St Privat d’Allier. Vandring St Privat d’Allier – Saugues, 20 km
Dag 4: Saugues – Les Faux, 25 km
Dag 5: Les Faux – Aumont-Aubrac, 20 km
Dag 6: Hemresa
Totalt sträcka att vandra: 88 km
Beskrivning dag för dag
Dag 1 – Ankomst till Le Puy-en-Velay
Le Puy-en-Velay är startpunkten i Frankrike för pilgrimsleden Via Podiensis. Via Podiensis övergår vid fransk-spanska gränsen till Camino Francés som går hela vägen till Santiago de Compostela. Många pilgrimer samlas därför i Le Puy-en-Velay. Vi rekommenderar att du tar dig tid att gå runt i den vackra staden och besöka katedralen och kapellet.
Dag 2 – Le Puy-en-Velay – St Privat d’Allier, transfer till Monistrol
Många vandrare startar den första dagen med en tidig morgonmässa (kl 07.00) i katedralen. Även om du inte vill delta i mässan är katedralen väl värd ett besök. Vandringen börjar uppför och hela dagen bjuds du på en hänförande utsikt. På förmiddagen går du genom området Velay, bl.a. känt för sina gröna linser, La lentille verte du Puy. Den sista delen av vandringen, efter Montbonet, bjuder både på en kraftig uppstigning och också en likaledes kraftig nedstigning.
Utmanande, 23 km, + 736 meter, – 546 meter
Dag 3 – Transfer Monistrol – St Privat d’Allier, vandring till Saugues
Dag 3 anses vara en av de mest krävande vandringsdagarna, inte så mycket för sträckan som för att det är kuperat med branta ned- och uppstigningar. Till att börja med går det nerför mot byn Monistrol som är dagens lägsta punkt. Via Eiffel-bron (Pont Eiffel) passerar du över floden Allier som flyter fram i en djup dalgång. Därefter bär det brant uppför tills du kommer upp på Saugues-platån där landskapet planar ut.
Utmanande, 20 km, + 882 meter, – 787 meter
Dag 4 – Saugues – Les Faux
Även idag är det många höjdmeter som ska avverkas, men stigningarna är lika branta som de tidigare dagarna. Vandringen går över Margeride-platån. Här blandas betesmarker med områden där det växer ginst, blåbär, ljung och jätteörnbräken. Tillsammans bildar de ett orört och vilt landskap. I byarna finns det byggnader och lämningar från medeltiden. Vandringen slutar i den lilla byn Les Faux.
Utmanande, 25 km, + 719 meter, – 525 meter
Dag 5 – Les Faux – Aumont-Aubrac
Vandringen går denna dag på grusvägar och smala skogsstigar. Landskapet är böljande. Längs vägen passerar du Saint-Alban sur Limagnole med sin Romerska kyrka. Målet för dagens vandring är Aumont-Aubrac, porten till den underbara Aubrac-platån.
Medel, 20 km, + 435 meter, – 511 meter
Dag 6 – Hemresa
Om du inte har planer på att vandra vidare längs Via Podiensis så är det dags att resa vidare med tåg eller buss.
Vad ingår
- Boende 5 nätter inklusive frukost i Le Puy-en-Velay, Monistrol, Saugues, Les Faux och Aumont-Aubrac
- Övernattningar sker på små hotell eller B&B. Rummen har dusch, WC, lakan, örngott och handdukar.
- Guidebok, med ledbeskrivning och kartor, en bok per bokat rum
- Resplan med anslutningstider och instruktioner om var hotellen är belägna
- Bagagetransport dag 2-5 (1 väska/person, max 13 kilo/väska) som ska vara klar för transport 08.00
- Transfer enligt program
- Praktisk information
- Engelsktalande jourservice 24 timmar/dygn
Tillkommer
- Resan mellan Skandinavien och Frankrike
- Resan till Le Puy-en-Velay och från Aumont-Aubrac
- Luncher och middagar
- Reseförsäkring
- Avbeställningsskydd
- Personliga utgifter
Tillval
Extranätter
För extranätter kontakta oss för pris.
Transfer, 1-4 personer
Kontakta oss för pris.
Extra guidebok
I vandringspaketet ingår en guidebok per bokat rum. Är ni två eller fler i ett rum och vill ha varsin guidebok, kan ni välja att lägga ytterligare guideböcker. Kostnaden är 420:- per extra guidebok.
Boende
Du bor på små hotell/pensionat/B&B i eget rum med tillhörande badrum. Vanligtvis är de familjeägda och ligger längs vandringsleden eller i dess närhet.
Är ni tre personer som vill bo i 3-bäddsrum bokar vi er i första hand enligt era önskemål. Om det någon eller några nätter inte är möjligt att boka trippelrum bokar vi er i ett dubbelrum och ett enkelrum den/de aktuella natten/nätterna. Det tillkommer då enkelrumstillägg för den/de aktuella natten/nätterna. Ibland kan den tredje sängen i ett rum vara en extra säng/hopfällbar säng som ställs in i ett dubbelrum.
Om vi stöter på utmaningar som att vissa rumstyper inte är tillgängliga eller fullbokade boenden, uppgraderar vi dig eller bokar in boende i närliggande ort och bokar in transfer till och från boendet. Kostnad för uppgradering och/eller transfer tillkommer.
Svårighetsgrad
- Snittvärde svårighetsgrad: 3,8 / 5
- 3 vandringsdagar är medel och 1 dag är utmanande.
- Sträckan du vandrar varierar från landsvägar, grusvägar, traktorvägar och vandringsstigar över fält och skogar samt genom byar. Bitvis kan underlaget vara ojämnt och med kraftiga upp- och nedstigningar.
- Leden är välmarkerad med röd-vita skyltar som visar riktningen, var leden svänger och även har tecken för ”fel väg”. Bitvis är även leden markerad med ”Saint James Snäckskal”.
- Total sträcka att vandra är cirka 88 km fördelade på 4 vandringsdagar.
Tips om anslutningsresor
Tåg
Vill du resa med tåg till och från vandringen? Kontakta oss så hjälper vi dig vidare.
Flyg
Även om Paris ligger längst från startorten är det ett bra alternativ att flyga till Paris. Från Paris Charles de Gaulles flygplats kan du ta TGV-tåget för resa mot Le Puy-en-Velay.
Närmaste flygplatser till starten i Le Puy-en-Velay är:
- Lyon (134 km)
- Montpellier (294 km)
- Marseille (301 km)
- Paris (541 km)
Närmaste flygplatser från slutmålet Aumont-Aubrac är:
- Montpellier (193 km)
- Marseille (363 km)
- Paris (554 km)
Buss-/tåganslutning utresan
Startplatsen Le Puy-en-Velay når du enklast från vald flygplats med tåg via Lyon, Clermont-Ferrand eller St-Etienne. Paris är ett bra alternativ att flyga till, även om det är den flygplats som ligger längs bort, då TGV-tåg går direkt från flygplatsen Charles de Gaulles.
Taxitransfer
Det är även möjligt att nå Le Puy-en-Velay med taxitransfer från Lyon. Kontakta oss för pris.
Buss-/tåganslutning hemresan
Från slutdestinationen Aumont-Aubrac kan du ta buss/tåg till Paris (via Clermont-Ferrand) eller Montpellier (via Millau) för att därifrån flyga hemåt. Du kan också ta buss (Compostel’Bus www.bus-chemin-compostelle.com) tillbaka till le Puy-en-Velay för att därifrån ta dig vidare, via Lyon, till någon av flygplatserna. Bussen går bara en gång per dag varför det då kan vara nödvändigt med en extra natt i Lyon eller i närheten av flygplatsen.
Taxitransfer
Det är även möjligt att lämna Aumont-Aubrac med taxitransfer till Clermont-Ferrand. Kontakta oss för pris.
Väderkalender
Frankrike har ett tempererat och behagligt klimat. Fastlandet är indelat i fyra olika klimatzoner:
- Oceaniska klimatet (västra Frankrike): genomsnittliga nederbörden är spridd över flera dagar och årliga temperaturvariationerna är blygsamma .
- Kontinentala klimatet (centrala och östra Frankrike): kalla vintrar och varma somrar.
- Medelhavsklimatet (sydöstra Frankrike): varma och torra somrar, nederbörd från oktober till april (fuktigt men milt väder), gott om sol året runt.
- Bergsklimatet (över 600 – 800m höjd): hög nederbörd, snöar 3 till 6 månader per år.
Läs mer på www.yr.no